Aşı Takibi ve Takvimi

Kliniğimize gelen hastaların bütün bilgilerini aşı kayıt sistemimize kaydederek aşı zamanı geldiğinde size hatırlatıyoruz. Kedi ve köpekler için mutlaka yapılması gereken çekirdek aşıları ve zamanlarını aşağıdaki aşı takvimimizden görebilirsiniz.
Köpek Aşı Takvimi
Yavru Köpek Yetişkin Köpek
Ç Köpek Gençlik Hastalığı Aşısı (CDV) 6, 10 ve 14. haftalarda yapılır. 14. haftaya kadar aşılama serisi tamamlanmış köpeklerde aşı seri tamamlandıktan sonra yılda bir defa tekrarlanmalıdır. Köpek 16 haftadan büyükse aşı 1 doz yapılır. Aşılama serisi tamamlanmış yetişkin köpeklerde yılda bir defa tekrarlanmalıdır.
E
K
İ
R
D
E
K
A
Ş
I
L Köpek Kanlı İshal Aşısı (CPV-2) 6, 10 ve 14. haftalarda yapılır. 14. haftaya kadar aşılama serisi tamamlanmış köpeklerde aşı seri tamamlandıktan sonra yılda bir defa tekrarlanmalıdır. Köpek 16 haftadan büyükse aşı 1 doz yapılır. Aşılama serisi tamamlanmış yetişkin köpeklerde yılda bir defa tekrarlanmalıdır.
A Bulaşıcı Köpek Hepatiti Aşısı (CAV-2) 6, 10 ve 14. haftalarda yapılır. 14. haftaya kadar aşılama serisi tamamlanmış köpeklerde aşı seri tamamlandıktan sonra yılda bir defa tekrarlanmalıdır. Köpek 16 haftadan büyükse aşı 1 doz yapılır. Aşılama serisi tamamlanmış yetişkin köpeklerde yılda bir defa tekrarlanmalıdır.
R Kuduz Aşısı Yavru 12 haftalık olduktan sonra başlangıc aşısı yapılmalıdır. Yıllık olarak tekrarlanmalıdır Başlangıç aşısı yavru iken yapılmadıysa 1 doz olarak yapılmalıdır. Yıllık olarak tekrarlanmalıdır.
Kedi Aşı Takvimi
Yavru Kedi Yetişkin Kedi
Ç Kedi Gençlik Hastalığı Aşısı (FPV) 6, 10 ve 14. haftalarda yapılır. 14. haftaya kadar aşılama serisi tamamlanmış kedilerde aşı seri tamamlandıktan sonra yılda bir defa tekrarlanmalıdır. Kedi 16 haftadan büyükse 2 hafta arayla 2 doz aşı yapılır. Başlangıç serisi tamamlandıktan sonra yılda bir defa tekrarlanmalıdır.
E
K
İ
R
D
E
K
A
Ş
I
L Kedi Uçuk Virüsü Aşısı (FHV-1) 6, 10 ve 14. haftalarda yapılır. 14. haftaya kadar aşılama serisi tamamlanmış kedilerde aşı seri tamamlandıktan sonra yılda bir defa tekrarlanmalıdır. Kedi 16 haftadan büyükse 2 hafta arayla 2 doz aşı yapılır. Başlangıç serisi tamamlandıktan sonra en yılda bir defa tekrarlanmalıdır.
A Bulaşıcı Kedi Nezlesi Aşısı (FCV) 6, 10 ve 14. haftalarda yapılır. 14. haftaya kadar aşılama serisi tamamlanmış kedilerde aşı seri tamamlandıktan sonra yılda bir defa tekrarlanmalıdır. Kedi 16 haftadan büyükse 2 hafta arayla 2 doz aşı yapılır. Başlangıç serisi tamamlandıktan sonra yılda bir defa tekrarlanmalıdır.
R Kuduz Aşısı Yavru 12 haftalık olduktan sonra başlangıc aşısı yapılmalıdır. Yıllık olarak tekrarlanmalıdır Başlangıç aşısı yavru iken yapılmadıysa 12 ay arayla 2 doz olarak yapılmalıdır. Yıllık olarak tekrarlanmalıdır.

**Köpeklerde CDV, CPV-2, CAV-2 aşıları; kedilerde de FPV, FHV-1, FCV aşıları kliniğimizde “karma aşı” ile tek seferde uygulanmaktadır.